Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğrencilerin kılık kıyafetlerine dair yayınlanan yönetmelikle hayatımıza giren “serbest kıyafet” uygulamasında, hem gençlerimizin, hem velilerimizin, hem de okullarımızın yanında başarılı bir çözüm ortağı olabileceğimize inanıyoruz.

Okullarda aidiyet duygusunun sağlanabilmesi, özel okullarda ücretsiz okuyan öğrencilerin yaşayabileceği sıkıntılar, kişiler arasında kıyafet ile maddi duruma bağlı farklılıklar yaşanabileceği endişesi, velilerin öğrencilerle aynı görüşte olmayıp kıyafet konusunda çocukları ile karşı karşıya gelmesi, serbest kıyafet uygulaması olursa velilerin harcamamız daha çok olur yönünde şikayetlerde bulunması, özellikle büyük okullarda güvenlik problemleri yaşanabileceği gibi pek çok konu gündeme geldi. Biz de bu veriler eşliğinde 2014 yılındaki hedeflerimizin en üstüne bu konuyu yerleştirdik.

Biz, kişinin ya da kurumların kendini ifade tarzı ve imajı açısından kıyafetin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Ancak kıyafette marka çılgınlığının tehlikeli bir boyuta gelmesi, ekonomik olma, nereye nasıl kıyafetle gidilebileceği, sağlık kriterlerinin dikkate alınması, kıyafet ile diğer insanları rahatsız etmeme sınırları, kıyafetin ayrımcılık aracı gibi kullanılmaması ve benzeri pek çok önemli hususun serbest kıyafet uygulaması ile tam anlamıyla hayata geçirilebilecektir.